Nostalji

Opel Astra F

on

Opel Astra’nın ilk jenerasyonu olan F kasa Astra hakkında ansiklopedik bilgiler, fotoğraflar…

Astra F, ilk olarak 1991 yılında piyasaya çıktı. Opel; Kadett E’nin isim varisi olarak, halihazırdaki Vauxhall’un Kadett D ve E modelerinde kullandığı Astra ismini kullanmaya karar verdi. Astra F; 3 veya 5 kapılı hatchback, sedan ve karavan olarak da bilinen station wagon kasa alternatifleriyle piyasaya sunuldu. Bunun yanında, İtalya’da ünlü tasarımcı Bertone tarafından dizayn edilen bir cabrio model de tüketicilere sunuldu. Bu cabrio model, Türkiye’de de olduğu gibi, 1998-2002 yıllarında Astra Classic olarak isimlendirildi ve Merkez ve Doğu Avrupa ülkelerinde satışa sunuldu. Astra F’nin üretimi, 2002 yılında son buldu.

Model; Güney Afrika’da, Delta adı altında 1992 yılında üretilmeye başladı. Bununla birlikte Kadett ismi, 1999 yılına kadar Astra Hatchback modelleri için kullanıldı. Güney Afrika’daki Sedan ve Hatchback Astra’lar, daha sonra, 200tS adı verilen, sınırlı sayıda üretilen 2.0L turbo şarjlı motor seçeneğiyle satışa sunuldu. 200tS’deki motor (C20LET), Avrupa pazarında bulunan Calibra 2.0L turbo 4wd’dan örnek alındı. Mühendisler de bu motora önden çekişli 6 vites seçeneğini ekleyerek, modeli pazarda oldukça değerli bir hale getirdi. Bu modelin Sedan ve Station wagon modelleri de Astra adı altında tüketiciye sunuldu. Tartışmalı bir şekilde Kadett ve Astra; Güney Afrika’da, aynı otomobilin versiyonları olmalarına rağmen, 1993 ve 1994 yıllarında art arda “Yılın Otomobili” ödülünü aldılar. Güney Afrika’daki Astra ve Kadett’ler; 140, 160i, 180i and 200i seçenekleriyle sunuldu.

Astra, ilk olarak 1995 yılında Yeni Zelenda’da ve ardından 1996 yılında Avustralya’da olmak üzere Avustrasya’da da Holden ismiyle satışa sunuldu. İlk model, Britanya’dan ithal edildi ancak yaygın olarak tercih edilen model, Belçika’dan ithal edildi. Orijinal Holden Astra, ilk defa 1980’lerin ortalarında Nissan Pulsar adıyla satıldı.

Opel Astra’nın ilk jenerasyonu Brezilya’ya ihraç edildi. Brezilya’nın Chevrolet’si, 2.0L 115 hp motor seçeneğiyle Belçika’ya gönderildi. Brezilya hükümeti, 1996 yılında ithalat miktarını artırdı ancak model hala çok pahalıydı. Bunun üzerine modelin Ikinci jenerasyonu Brezilya’da üretildi.

Astra F; 1995 yılında Opel’in yeni Ecotec motorunun piyasaya sürülmesiyle iki ana yeniliğe imza attı. Kısa bir süreliğine, iki ana yeniliği de üzerinde taşıyan alt bir model piyasaya sürüldü. Bu alt modelde, Ecotec motor sisteminin yenilikleriyle beraber elde kalan diğer parçalar da kullanıldı. Yapılan diğer yenilikler; dış görünüşteki hafif değişiklikler ve kullanıma uygun yeni modellerdi.

Güney Afrika’daki 200tS modeli dışında ana model; 3 kapılı, 2.0L 16v benzinli 147 bhp’lik GSi modeliydi. Bu model adı, sınırlı sayıda üretilmesine rağmen 1995-1996 yılları arasında Astra Sport olarak değiştirildi. Astra Sport, spor görünümlü gövdeye ve iç tasarıma sahipti. GSi modeli, daha düşük güce sahip ama çok daha yeni bir teknoloji olan Ecotec motoru da içeren yeniliklerle 1997 yılına kadar yenilendi.

Kaynak: Vikipedi

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir