Model İnceleme

Volvo XC90 2012

on

Volvo’nun segmentinde iddialı modeli XC90’ın teknik özellikleri, donanımları, fotoğrafları…

Volvo XC90’da Güvenlik Adına Neler Var;

Aktif Viraj Farları (ABL)

Aktif Viraj Farları, Çift Xenon teknolojisini kullanarak aydınlatmayı yaklaşık % 230 artırmasının yanında, geceleyin virajların içindeki aydınlatmayı da % 90 iyileştiriyor. Mikroişlemciler tarafından kontrol edilen motorlu farlar her iki yönde 15°’ye kadar dönerek gittiğiniz yönü güvenilir bir şekilde aydınlatıyor. Bir alacakaranlık algılayıcısı, gün ışığında adaptif far fonksiyonunu devreden çıkarıyor.

Çift Xenon far

Daha da iyi gece görüşü için, Çift Xenon far seçeneği var. Çift Xenon ön farlar, geleneksel halojen ön farlarla karşılaştırıldığında, görüş açınızı yaklaşık % 230 artırıyor. Bu da frenleme için ek olarak 45 metreye sahip olmanız anlamına geliyor. Bu ön farlar yükten bağımsız olarak kendi kendine ayarlanıyor ve sert hızlanma ya da frenlemede bile yolla doğru açıyı koruyor.

DSTC anti patinaj sistemi

DSTC (Dinamik Denge ve Çekiş Kontrolü) sistemi çekiş tekerleklerinin dönüşünü karşılaştırarak ve gerektiğinde güç akışını değiştirerek kaygan yollarda sürüş dengesini arttırıyor. Bu sistem otomobilin doğrultusunu direksiyon simidinin hareketleriyle de karşılaştırıyor. Sonra, gerektiğinde, kaymayı önlemek ve kontrolü korumaya yardım etmek için motor gücünü kesiyor ya da ayrı ayrı tekerlekleri frenliyor. Sistemi karlı havalarda daha iyi çekiş sağlayacak şekilde de ayarlayabiliyorsunuz.
XC90’ınızın devrilme riskinin oluşacağı kadar sert bir acil durum manevrası yapmanız gerektiğinde de, RSC (Yana Yatma Denge Kontrolü) sistemi devreye girerek ya tekerlekleri frenleyerek ya da motorun gücünü keserek aracın dengesini bulmasına ve kontrolü korumanıza yardım ediyor.

Yana Yatma Denge Kontrolü (RSC)

Acil bir manevra durumunda, Volvo’nun Yana Yatma Denge Kontrolü (RSC) devreye girerek aracın devrilmesini önlemeye yardım edebiliyor. Aracın yana yatma açısını ve devrilme riskini izleyen bir jiroskop algılayıcısına sahip. RSC gerektiğinde dışa savrulma gücünü azaltmak ve dengenin yeniden kazanılmasını sağlamak için motor gücünü kesiyor ya da tekerleklerden bir ya da daha fazlasını frenliyor.

Su tutmayan ön yan camlar

Islak havalarda daha iyi görüş sağlayan bu ön yan camlar aracınızı kullanırken suyun camdan kaymasına yardım ediyor. Su tutmayacak şekilde işlemden geçirilen cam yüzeyi suyu küçük damlalar haline getiriyor ve bunlar da rüzgarla üfürülüp gidiyor. Böylelikle kış koşullarında daha az buz ya da donma durumuyla karşılaşma avantajı da sağlıyor.

ABS frenler ve Acil Fren Desteği (EBA)

Büyük boyutlardaki ABS’li, soğutmalı disk frenleri tüm koşullarda kısa bir durma mesafesi sağlamaya yardımcı oluyor. Engellerden kaçarken istediğiniz kadar sert fren yapabilirsiniz. Ayrıca bu frenler etkisini kullanmadan zorlu kullanıma dayanıyor. EBA acil fren yapıldığını algılıyor ve, gerektiğinde, aracı mümkün olan en kısa mesafede durdurmak için ek destek sağlıyor. Elektronik Fren Gücü Dağılımı (EBD), yük ve sürüş koşullarına göre en iyi performansı elde etmek için ön ve arka tekerlekler arasındaki frenleme etkisini dağıtıyor.

Motor Seçenekleri:

Altı silindirli benzinli motor (3.2)

Bu son derece küçük dış boyutlara sahip sıralı altı silindirli benzinli motor performans, konfor ve çevreye saygı bakımlarından yüksek beklentileri karşılıyor. Akıcı kullanım ve çabuk tepki veren motor özelliği sayesinde bütün devirlerde rahat bir sürüş sunuluyor. Değişken geometrili emme sistemi gibi gelişmiş motor teknolojileri torkun geniş bir aralıkta artırılmasına yardım ediyor ve yüksek devirlerde güç sağlıyor. Sürüş tarzınıza ve koşullara bağlı olarak, verimliliği en iyi duruma getirmek için emme supap ayarı otomatik olarak ekonomi ve performans modları arasında geçiş yapıyor. Motorun küçük boyutlara sahip dış tasarımı, önden çarpışmalarda güvenlik performansına yardımcı oluyor. En son nesil çabuk ısınan egzoz atığı kontrol teknolojisi motorun Euro 5 gibi sıkı çevre standartlarına uygun olmasını sağlıyor.

Beş silindirli turbodizel motor (D3)

Yeni 2.0 litre beş silindirli D3 turbodizeli çok özel bir nedenle tasarladık: size sessizlik, yakıt verimliliği ve düşük CO2 atıkları bakımından en iyi sürüşü sunmak için. Tek turbo ile rölanti devrinin hemen üzerinde büyük bir güç sağlanıyor; kilometrede sadece 216 gr CO2 atığına sahip D3’ün 340 Nm’lik torkuna daha 1,750 d/d’den itibaren erişilebiliyor. Bu motorun sakin karakteri ve esnekliği her durumda kontrolde olduğunuz duygusunu verecek ama sürüş eğlencesinden de taviz vermeyecek. Her türlü koşulda motor verimliliğini daha da iyileştirmek için, D3’te ayrıca Volvo’nun CO2 atıklarını azaltan fren enerjisi geri kazanımı teknolojisi de bulunuyor. Bakım gerektirmeyen bir parçacık filtresi egzoz gazlarındaki is parçacıklarını etkili bir şekilde azaltıyor ve gelişmiş egzoz atığı kontrolü de düşük azotoksit düzeyi sağlıyor; yeni D3 sıkı Euro 5 egzoz atığı standartlarına şimdiden uygun.

Beş silindirli turbodizel motor (D5)

Volvo XC90’a dinamik olarak uyum sağlayan bu verimli, bütünüyle alüminyumdan turbodizel, yumuşak bir güç kaynağıdır. Common rail doğrudan enjeksiyon ve değişken türbin geometrisi gibi yeni dizel teknolojileri; süratli ve konforlu tepkiler, üstün yakıt ekonomisi ve daha temiz egzoz atıkları sağlıyor. Yüksek torku (maks 420 Nm), her türlü koşulda büyük bir esneklik sunuyor. Düşük ağırlığı, yakıt tüketimine ve dengeli sürüşe katkı sağlıyor. Motor, çevreyle ilgili en zorlu gereklilikleri bile karşılıyor ve egzoz gazlarındaki is parçacıklarını etkili şekilde azaltan ve bakım gerektirmeyen bir parçacık filtresine sahip

XC90’da Şanzıman:

Altı vitesli Geartronic otomatik şanzıman

Geartronic her iki şanzımanın en iyi yönlerini sunuyor. Rahat bir sürüş için altı vitesli otomatik olarak kullanabilirsiniz ya da vitesleri kendiniz değiştirmek isterseniz vites kolunu elle değiştirme bölümüne alabilirsiniz. Elle kullanımda daha düşük vites seçme olanağına sahip oluyorsunuz, örneğin, bir viraja yaklaşırken. Otomatik şanzıman ayrıca zor koşullar altında ağır yükle otomobilin yavaş gitmesi gerektiğinde çok yararlı oluyor.

Dört Tekerlekten Çekiş

Anında ÇekişTM özellikli geliştirilmiş Haldex® AWD sistemi; tekerleklerin hızını, gaz pedalını, motor torkunu, motor devrini ve frenleri sürekli olarak izleyen elektronik bir yönetim sistemine sahip. Sürüş koşulları değiştikçe, en iyi çekişe sahip tekerleklere en fazla güç aktarılıyor. Tekerleklerden biri çekişi kaybettiğinde, o tekerleğe aktarılan güç azaltılıyor ve güç, anında yere daha sağlam basan tekerleğe aktarılıyor.

XC90’da Teknoloji: 

Bluetooth® araç kiti sistemi, entegre

Bluetooth® teknolojisi bir cep telefonunun Volvo’nuzdaki bilgi ve eğlence sistemine kablosuz olarak bağlanmasına olanak tanıyor. Sistem belli bir cep telefonu için ayarlandıktan sonra artık otomobile binerken telefonunuzu otomatik olarak tanıyor. Otomobile binerken ve otomobilden inerken sistem otomatik olarak telefondan araç kitine ve tersine geçiş yapmanıza olanak tanıyor. Volvo’nun entegre Bluetooth® araç kitiyle direksiyon simidi üzerindeki düğmeler ya da orta konsol tuş takımı yoluyla telefonunuzu rahatça kullanabilirsiniz. Konfor ve güvenliğinizi daha da artırmak için, ayrıca Volvo On Call yol yardımı ve acil durum hizmetlerini ekleyebilirsiniz. Aksesuar olarak sunulan, sesli kontrole sahip bir Bluetooth® araç kiti de var ve talimatlarınızı dinliyor ve sizin için arama yapabiliyor.

Bluetooth kelime markası ve logoları Bluetooth SIG Inc.’e aittir ve Volvo Car Corporation tarafından bu markalar izin alınarak kullanılmaktadır. Diğer markalar ve ticari isimler sahiplerine aittir.

Volvo On Call

Otomobilinizin hava yastıklarından birinin açılması durumunda otomatik olarak ya da bir düğmeye dokunduğunuzda devreye giren Volvo On Call, Volvo’nun yol yardımı ve acil durum hizmeti. Bu hizmet; bir Volvo On Call operatörü ile doğrudan irtibat kurmanızı sağlamanın yanı sıra, entegre bir GPS sistemi ile konumunuzun belirlenmesine imkan veriyor ve en kısa sürede yardım gönderilmesini sağlıyor. Sistem aracınıza girilmeye çalışıldığıyla ilgili uyarıda bulunabiliyor ve araç çalındıysa uydu üzerinden yeri bulunabiliyor.

Yol ve Trafik Bilgisi (RTI)

Volvo yön bulma sistemi mükemmel yol arkadaşınızdır. . Size en yakın yakıt istasyonunun nerede olduğunu söylüyor ya da lokantaya giden yolu tarif ediyor ve ayrıca kullanacağınız normal yol fazla sıkışıksa, alternatif bir yol öneriyor (trafik bilgisi sistemi, TMC gerekiyor).

6.5 inçlik (16.5 cm) kapanır ekran ön panelde yüksek bir konumda yer alıyor ve güvenli bir şekilde görülebiliyor. Park ettiğinizde yön bulma sistemini aracınızdan çıkarmanız gerekmiyor, otomobile bütünüyle entegre ve böylece hem hırsızlığa karşı koruma hem de Volvo’nuzda kabloların ortada görünmemesi avantajını sunuyor. Sistem ciddi Volvo çarpışma testlerinden geçti ve bir kaza durumunda yolculara zarar verme riskinin en az olduğu bir konumda yer alıyor. Yeni yolları ve ilgi çekici noktaları görebilmek için iki ücretsiz harita güncellemesini içeren MapCare programımıza katılabilirsiniz.

High Performance müzik sistemi

Güçlü ve çok yönlü bir sistem. Her hoparlör daha güçlü mıknatısa ve daha büyük bobine sahip. Bu sistem High Performance amfi ile birlikte üstün ses geçirgenliği, yüksek güç dayanıklılığı ve düşük bozulma sağlayarak harika bir müzik dinleme deneyimi sunuyor. High Performance şunları içeriyor:

• RDS radyo
• MP3 ve WMA uyumlu CD çalar
• USB ve AUX girişi
• 4×40 W High Performance amfi
• 8 High Performance hoparlör

Opsiyonlar: direksiyon simidinde entegre düğmeler, ayrı uzaktan kumanda ve arka kulaklık bağlantıları. 6’lı CD değiştirici sunuluyor (CD çaların yerini alıyor) bu opsiyon USB girişini iptal ediyor ama ayrı bir USB ve iPod® Müzik Arayüzü (aksesuar) eklenebiliyor.

Premium Sound müzik sistemi

Premium Sound sistemi benzersiz bir müzik deneyimi sunuyor. Dijital D sınıfı amfi 5×130 Watt güce sahip. Dolby® Pro Logic® II surround sound her koltukta aynı derecede gerçekçi bir ses oluşturuyor. Volvo XC90 için özel olarak tasarlanmış 12 gelişmiş (high-end) hoparlör ve gerçek bir konser salonu deneyimi var. Premium Sound sistemi şunları içeriyor:

• RDS radyo
• MP3 ve WMA uyumlu CD çalar
• USB ve AUX girişi
• 5×130 W dijital D sınıfı amfi
• Dolby® Pro Logic® II surround sound, merkezi hoparlör ve dijital ses işlemcisi
• 12 high-end hoparlör

Opsiyonlar: direksiyon simidinde entegre düğmeler, ayrı uzaktan kumanda ve arka kulaklık bağlantıları. 6’lı CD değiştirici sunuluyor (CD çaların yerini alıyor) bu opsiyon USB girişini iptal ediyor ama ayrı bir USB ve iPod® Müzik Arayüzü (aksesuar) eklenebiliyor.

Dolby, Pro Logic, ve çift D sembolü, Dolby Laboratories’in tescilli markalarıdır.

ARKA KOLTUK EĞLENCE SİSTEMİ (RSE), ÇİFT EKRAN

Uzun yolculuklarda daha da eğlenceli vakit geçirmek için, uzaktan kumandalı RSE sistemi saatler boyunca sizi eğlendirecek. Çift 8 inç (20 cm) ekran akıllı bir şekilde ön koltuk başlıklarına entegre edildi ve sistem araç Multi Medya teknolojisiyle bütünüyle entegre. Yolcular her iki ekranda aynı filmi izleyebilir ya da aynı oyunu oynayabilir, ya da bir ekranda film izleyip diğerinde oyun oynayabilir. Ses ise otomobilin müzik sistemi ya da kulaklıklar yoluyla sağlanıyor. RSE sistemi hem arka hem de ön koltuklardan kontrol edilebiliyor. Dış müzik çalarlar, USB cihazları ve oyun konsolları ön orta kol dayama yerindeki girişler yoluyla kolayca bağlanabiliyor. Dijital TV eklerseniz, arka koltuktaki yolcular hareket halindeyken karasal TV yayınlarını da izleyebilir. RSE çift ekran sistemi sadece High Performance Multi Medya ya da Premium Sound Multi Medya ile birlikte sunuluyor. Aksesuar olarak sunulan, iki DVD oynatıcıya ve ön koltuk başlıklarına akıllıca entegre edilmiş iki 7 inçlik (18 cm) ekrana sahip bir RSE sistemi de var. Her bir DVD oynatıcı arka koltuktaki yolcu tarafından rahatça kullanılıyor.

Video: 

YouTube Preview Image
İçerik Volvo Türkiye resmi web sitesinden derlenmiştir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir