Teknoloji

Subaru Boxer Motor

on

Özellikle Subaru kullanıcıları BOXER motorun ne demek olduğunu çok iyi bilirler. Diğer motor teknolojilerine göre ne farkı vardır, neden efsanedir…

Subaru kendi BOXER teknolojisi için demiş ki;

SUBARU BOXER®’ın aktarma sistemine sıralı yerleşimi, tıpkı adını aldığı boksörlerin yumrukları gibi, motor gücünü maksimum ölçüde aktarır. Diğer motorların birçoğu enine veya dik bir yerleşime sahiptir ve gücü aktarmak için ek aktarma bileşenlerine ihtiyaç duyabilir; bu ise aracın verimliliğini azaltır.

Boxer pistonlarının etki – tepki hareketleri birbirini dengeleyerek, çoğu sıralı veya V-tipi motorun aksine, karşı etki yaratacak ek bileşenlere ihtiyaç duymaksızın motorun daha akıcı biçimde çalışmasını sağlar.

Yatay hareket eden pistonlarıyla SUBARU BOXER® motor, araca güçlü bir denge sağlamak için karşılıklı yatay silindirli, düşük profilli ve neredeyse kusursuz simetride bir tasarıma sahiptir. Bu motorun düşük profili diğer tasarımlara oranla daha alçak bir ağırlık merkezi sağlayarak aracın direksiyon hareketlerine hızlı yanıt vermesine ve virajları savrulmadan, güvenle almasına yardımcı olur.

Subaru BOXER motor seçenekleri ise; 

 

Benzinli

1.6L : 114PS ,

2.0L : 150PS

 

 

2.0L Turbo Flat-4 : 300PS

 

 

 

 

 

 

2.0L Boxer Dizel : 147PS

 

 

 

 

Subaru Boxer Motor’un çalışma prensibini aşağıdaki videoları izleyerek daha iyi irdeleyebilirsiniz.

YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image

1 Comment

  1. yolcu

    03 Şubat 2013 at 21:27

    gerçekten kusursuz diyebileceğimiz kadar güzel ve sağlam bir işçilikle düşünülmüş , yapılmış.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir