Model İnceleme

2013 Renault Clio Sport Tourer

on

Model yelpazesini hızla genişleten Renault, sportif bir station model ile karşımızda… Clio Sport Tourer Bursa Oyak Renault Fabrikaları’nda ve Fransa Flins’de üretiliyor.
Model 14 Mart 2013 tarihinde Türkiye’de satışa sunulacak ve başlangıç fiyatı; 31.990 TL olacak.

Clio Sport Tourer Joy ve Icon olmak üzere iki farklı donanım seviyesiyle satışa sunulacak..

En çok ilgi çeken donanım R-Link ve nedir bu R-Link diyenler aşağıda ki alıntıyı okuyabilir.

Renault Clio Sport Tourer Türkiye’de ilk etapta R-NAV multimedya sistemiyle satılacak. Orta konsola entegre R-NAV sisteminde yedi inçlik (dokunmatik bir ekran, radyo ve hem müzik hem de eller serbest cep telefonu kullanımına yönelik Bluetooth işlevi yer alıyor. R-NAV sistemi 2D ve 3D (kuş bakışı)  ekranlı ‘Nav N Go’ navigasyon ile sunuluyor ve USB portu sayesinde MP3 çalma desteği bulunuyor.
Gelişmiş multimedya ve iletişim sistemi R-LINK ise önümüzdeki aylarda sunulmaya başlanacak. Direkt internet iletişimi sunan R-LINK sistemi içine kullanıcı aplikasyon mağazasından uygulama indirip, kurabilecek.  Hem dokunmatik hem sesli kumanda edilebilen ekran ile altı ikonlu menü bütün uygulamalara doğrudan erişim sunuyor. Sistem kullanıcıya gelen emailleri ve EuroNews haberlerini sesli olarak okuma özelliğine sahip. R-LINK sistemi ile sunulan R-Sound Effect teknolojisiyle kullanıcı aracın iç mekana yansıttığı motor sesini değiştirebiliyor. Bu sayede eski Renault araçlarının ve konseptlerinin motor seslerini iç mekanda duymak mümkün. 
R-LINK sistemi Türkiye’de Orange isimli GSM operatörüyle anlaşmalı satılacak. Böylece tüm dünya üzerinde kullanılabilecek. İlk satın alındığında 1 yıllık kullanım ücretsiz olarak sunulacak. Aylık herhangi bir fatura vs ödemesi yapılmayacak. 1 yılın sonundaysa internet erişimini yine 1 yıllık bir ücret ödenerek uzatmak mümkün olacak. Kaynak

 

Güvenliğide elden bırakmayan Renault, Gündüz LED farları, Cruise control, Bluetooth, USB, 4 hava yastığı, Yokuşta Kalkış destek sistemi, Renault Kart Sistemi, ESP, ABS, AFU, Renault Bass Reflex, Renault kart sistemi, arka park sensörü, 16” alüminyum jantlar, ön sis farları, elektikli katlanabilir yan aynalar, Eco sürüş modu gibi bir çok özelliği donanım seviyesine göre araçta standart olarak sunmuş.

Modeli tercih edecek olan kullanıcıların en çok merak ettikleri konu bagaj hacmi, Clio HB’de 300 litre olan bagaj hacmi, Clio Sport Tourer’de 443 litreye çıkmış ve arka koltukların katlanmasıyla bu hacim 1380 litreye yükseliyor.

Renault Clio Sport Tourer Motor Seçenekleri:

Benzinli Seçenekler:

—1.2 Litre Hacimli 75 Hp,
—1.2 Litre Hacimli, turbo destekli 120 Hp,
—0.9 Litre Hacimli, turbo destekli 90 Hp güç üreten motorun yakıt tüketimi 100 km’de 4.5 litre…

Dizel Seçenekler:

—1.5 litre dCi 75 Hp,
—1.5 litre dci 90 Hp güç ve 220 Nm tork üreten motorun yakıt tüketimi 100 km’de 3.6 litre…

Not: 1.2 Turbo EDC 120bg otomatik vites seçeneği 2013 ikinci çeyrek, 1.5 dCi EDC 90bg seçeneği ise 2013 yılı üçüncü çeyrekte satışa sunulacak.

Arabam.com editörü olan TULU DARICAN‘ın otomobil ile ilgili görüşünü aşağıda okuyabilirsiniz. Karar vermenizde yardımcı olacağından şüphe yok…

Satın alınır mı? Sürüşü nasıl?
Clio Sport Tourer’ı kullanırken bir station wagon kullandığınızı hissetmeniz güç. Zaten yan aynalarda ikinci kapı kolunu görmemeniz ve aracın kaslı arka çamurluğu size klasik bir hatchback kullandığınızı düşündürüyor. Yol tutuş ve sürüş dinamikleri de hatchback modelle aynı. Otomobilin eşleştirilecek en büyük özelliği yüksek hızlarda kapılardan bolca sızan rüzgar sesi oluyor. Bunun dışında sınıf standartlarında bir sessizlik sunuyor.
İç mekan genişliği konusunda Sport Tourer iddialı bir model. Zaten hatchback Clio’nun arka bölümde sunduğu diz mesafesi pek çok rakibinden iyiydi. Aynı durum Sport Tourer için de geçerli. Ayrıca tasarım sebebiyle arkada artan baş mesafesi dikkat çekiyor. Otomobilin 31.990 TL’lik başlangıç fiyatı uygun. Fakat dizel modelde başlangıç fiyatının 41.990 olması bu modelin dizel motor seçeneklerinin tercih edilme olasılığını azaltıyor. İkinci ele baktığımızda station wagonların ciddi değer kaybına uğradığını biliyoruz. Ancak Clio Sport Tourer bu konuda en başarılı seçeneklerden birisi. Elbette bu disiplinde hatchback model kadar başarılı olması beklenmemeli. Fakat sahibini de ciddi zarar uğratmayacağı kesin. Eğer çok yol yapmayan ve geniş bir B segmenti araç arayan biriyseniz Clio Sport Tourer tam size göre.

 

YouTube Preview Image

 

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir