Ticari

2013 VW Caravelle BlueMotion

on

bm780260

VW’ nin kendisini bir çok kere kanıtlamış BlueMotion teknolojisi şimdi Caravelle‘de…

Çevreci BlueMotion teknolojisi ve Start-Stop sistemiyle çevreyi koruyan Caravelle, Fren Enerjisi Geri Kazanım Sistemi, tekerlek spoileri gibi teknolojik ve aerodinamik donanımlarıyla düşük yakıt tüketiminin garantisini veriyor.

4 Silindirli 2.0 TDI motor, 115 Hp güç ve 250 Nm tork üretiyor. Şehir içi; 8.4 litre, şehir dışı; 5.9 litre, ortalama; 6.8 litre yakıt tüketen Caravelle BlueMotion’nın maksimum hızı 163 km/s…3400 mm dingil uzunluğuna sahip Caravelle ‘nin azami yüklü ağırlığı 3000 kg, boş ağırlığı ise 1971 kg…

 

Sadece Start-stop sistemiyle yüzde 5’lik tasarruf

Caravelle BlueMotion’da yer alan Start-stop sistemi, kırmızı ışıkta ya da trafikteki duraklamalar sırasında motorun çalışmasını durdurarak, yakıt tüketimini ve CO² emisyonunu azaltıyor.

Yakıt tüketim değerini normal kullanıma oranla yüzde 5 oranında azaltan Start-stop sistemi devreye girdiğinde radyo, klima ve aydınlatmalar çalışmaya devam ediyor. Sistem yalnızca, motor soğukken, manevra yaparken ya da geri giderken, frenleme ya da direksiyon desteği gerektiğinde, hızlı, yüksek ısıtma, soğutma veya fan çıkışı sırasında veya römork çekerken devre dışı kalıyor.

Volkswagen tarafından sürekli geliştirilen BlueMotion Teknoloji özelliği; sürüş konforu ve çevresel uyumluluğun akıllı ve son derece verimli bir birleşimini temsil ediyor. BlueMotion Teknoloji’ye, çok düşük yakıt tüketimi ve kirlilik düzeyleri sağlanmakla birlikte, herhangi bir sınırlama olmadan araç sürüşü yapılabiliyor.

Frenleme sırasında enerji geri kazanılıyor

En verimli ve çevre dostu yöntemlerden biri olan Fren Enerjisi Geri Kazanım Sistemi, sürücünün ayağını gaz pedalından çekmesi ya da frene basması anında, alternatörün voltajı artırarak akünün şarjına yönlendirmesi temeline dayanıyor. Böylece akü, her zaman en uygun şarj konumunda bulunuyor ve alternatör voltajının sabit hızda giderken azaltılmasıyla yakıt tüketim değerini düşürmeye yardımcı oluyor.

Aerodinamik tekerlek spoileri ve düşük dirençli lastikler

BlueMotion Teknolojisi’ne sahip Caravelle’de sunulan bir diğer iyileştirme ise aerodinamik olarak yapılmış. Sürüş sırasında havanın tekerleklerin etrafından akmasını sağlayan spoiler hava direncini azaltarak yakıt tüketiminin düşürülmesine yardımcı oluyor.

Yakıt tütekiminde çok önemli bir etkisi olan lastiklerin yuvarlanma direnci de BlueMotion Technology’li Caravelle’lerde düşünülmüş; standart olarak düşük yuvarlanma dirençli lastiklerle donatılan Caravelle, doğru lastik basıncı ayarlandığında düşük yuvarlanma direncine sahip bu lastikler sayesinde yakıt tüketim değerini düşürüyor.

VW Caravelle 2.0 TDI 115 PS BlueMotion Donanım Listesi:

,

VW Türkiye web sitesinden derlenmiştir.

VW Caravelle Fiyat listesi için tıklayınız.

Recommended for you

1 Comment

  1. Biray

    05 Mayıs 2013 at 19:52

    2011 yılında sıfır ABT paketli, çift kırmızı 2.5 TDI almıştık. Yaklaşık 15.000 kilometre kullandık bir yıl içerisinde. Konforu, performansı ve teknolojisi gerçekten bir minibüsten alabileceginizn en yüksegını verıyor. Kesinlikle harika bir ticari…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir