Model İnceleme

2014 Audi A3 Sedan

on

Yıllardır hatchback olarak alıştığımız A3’ün yeni jenerasyonu A3 Sedan New York Autoshow’da tanıtıldı.

A3 Sedan’ın teknik özelliklerine değinecek olursak; araç 4.46 metre uzunluğa, 1.80 metre genişliğe, 2.64 metre aks mesafesine ve 1.42 metre yüksekliğe sahip. Bu boyutlara  daha dengeli bir yapıya sahip 60’a 40 oranında bir yük dağılımı olan şasi kullanmış. Öne yerleştirilmiş süspansiyonlar 12 derecelik açıya sahip. Önde alüminyum pres döküm MacPherson süspansiyon kullanırken, arkada dört bağlantılı süspansiyon görev yapacak. A3 sedanda 16” ve 18” jantlar kullanılacak. S Line içinse 19” jantlar tercih edilmiş. A3 Sedan’ın bagaj hacmi 425 litre.

Audi A3 Sedan’ın motor seçenekleri ise şu şekilde olacak;

1.4 litre TFSI Benzinli Motor: 140 Hp güç ve 250 Nm tork değerine sahip bu motor 109 gr CO2 üretiyor ve 100 kilometrede 4.7 litre ortalama yakıt tüketiyor.

0-100 Km/s hızlanması 8,4 saniyede tamamlayan versiyonun maksimum hızı  213 Km/s.

1.8 litre TFSI Benzinli Motor:  180 Hp güç ve 250 Nm tork değerine sahip bu motorun ortalama yakıt tüketim değeri 100 kilometrede 5,6 litre.

0-100 Km/s hızlanmasını 7,3 saniyede tamamlayan bu versiyonun maksimum hızı 235 Km/s.

2.0 litre TDI Dizel Motor: 150 Hp güç ve 320 Nm tork değerine sahip bu motor 108 gr CO2 üretiyor ve 100 kilometrede ortalama  4.1 litre yakıt tüketiyor.

0-100 Km/s hızlanmasını 8,7 saniyede tamamlayan bu versiyonun maksimum 220 Km/s.

Audi A3 Sedan, Ambition donanım seviyesinden itibaren 17” alaşılı jant, spor koltuklar, Audi Drive Select sistemlerini standart sunuyor. Ambiente donanımında ise seyir kontrol sistemi, iç led aydınlatmalar, arka park asistanı standart donanımlar arasında. İsteğe bağlı güvenlik donanımlarına baktığımızda ise Adaptif Cruise Control, Audi Active Lane Assist (Serit Takip Uyarıcısı) dikkat çeken özellikler arasında. Audi, A3 sedan ile dünyanın en güçlü segmenti olan kompakt sedan sınıfına giriyor. En geç 2013 yaz ayında satışa sunulması düşünülen aracın Avrupa’da 1.4 TFSI seçeneğinin 25.000 Euro olacağı belirtiliyor.

Aşağıda fotoğraflarda görecek olduğunuz multimedya sisteminin özellikleri ise şu şekilde; 64 GB depolama alanının yanı sıra DVD sürücü, MMI navigasyon sistemi, orta konsoldan bir yuvarlak tuş ile kontrol edilebilen 7” büyüklüğündeki MMI sistem, kontrol tuşu üzerine konumlandırılmış TouchPad özelliği ile de kullanım kolaylığını arttırıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcı eliyle harfler çizerek sisteme giriş yapabilir. MMI sisteminin özellikleri saymakla bitmiyor. İnternet bağlantısı sunan sistem, e-posta ve bir çok online işlemi kolayca yapmanızı sağlıyor. Park sorunu yaşayanlar için Audi Connect bu derdi ortadan kaldırıyor. Bu teknoloji ile en yakındaki otopark ve park yerleri size bu sistem üzerinden bildiriliyor.

Model dizisi içinde yer alan kardeşleri gibi, A3 Sedan’da da yeni modüler eğlence sistemini (MIB) kullanılıyor. Sistemin en üstünde, DVD sürücü, kelime-ses kontrolü ve 64 GB depolama alanına sahip SSD sabit disk sunan MMI Navigasyon plus yer alıyor. Yüksek çözünürlüklü 7 inç ekran detaylı 3D grafik harita görüntüsü sunuyor.Dijital radyo alıcısı (DAB +), uygun cep telefonlarına bağlantı imkanı sunan Audi Phone Box gibi eğlence bileşenlerinin de yer aldığı A3 Sedan, 705 watt gücünde 14 hoparlörlü 5.1 surround ses ve LED ışıklarla belirginleştirilmiş ön kapılardaki wooferları içeren Bang & Olufsen ses sistemine sahip.

Türkiye’de Audi A3 SEDAN

Audi A3 Sedan Türkiye’de sadece tek motor ve donanım seçeneği ile satışa sunuldu. Şimdilik sadece 1.4 TFSI benzinli ve otomatik şanzıman seçeneği ile satışa sunulan model in fiyatı ise 86.000 TL‘den başlıyor.

Audi A3 Sedan Fotoğraf Galerisi:

YouTube Preview Image YouTube Preview Image

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir