Rehber

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

on

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Aldığınız aracın daha sonra masraf çıkarmasını istemiyorsanız dikkat edilmesi gereken bazı noktaları biz sizler için özetledik.
==> Almayı düşündüğünüz otomobili, A’dan Z’ye inceleyiniz, mümkünse yanınızda bir usta ile gidin.
==> Otomobilin çalıntı olup olmadığını anlamak için motor ve şasi numaralarını, ruhsattakilerle karşılaştırın.
==> Otomobili mutlaka deneyin. Tanıdığınız tamircelere götürün, araç kaza geçirmiş ve toplanmış olabilir.
==> Otomobile bakmaya her zaman gündüz gidin.
==> Satıcıya otomobil hakkında soru sormaktan kaçınmayın.
==> Deneme sürüşünü 20-50 km hızla bir duvar kenarında gerçekleştirin. Böylece araçtan gelen alışılmamış sesler duvardan yansıyacak ve daha rahat duymanız sağlanacaktır.
==> Aracın etrafında gezerek boya hataları, pas, çürük hatalarını tespit edin. Unutmayınki ağır hasar almış araçları bile onarmak mümkündür.www.otogol.com
==> Otomobile her iki yönden dikkatlice bakın çıtalar ve araç hatlarının kesintisiz dümdüz olmasına dikkat edin.
==> Otomobilin kapı ve çamurluk aralarına bakın. Kaynak izleri ve aralıklar arasında fark olup olmadığına bakın. Bariz kaynak izleri varsa aracın kazalı olduğunu ve toplandığını gösterir.
==> Cam kenarları ve kapı açma kolları kenarlarını dikkatlice inceleyin. Boya hataları ve eski boya kalıntılarının olup olmadığına bakın. Böylece aracın boyanmış olup olmadığını anlayabilirsiniz.
==> Yanınızda bir mıknatıs götürün, mıknatısı aracın değişik yerlerine yaklaştırın. Özellikle köşeler ve tavan. Mıknatısın çekme kuvveti bölgeden bölgeye değişiyorsa, o bölgede boyanın altında macun tabakası olduğunu gösterir. Buda aracın hasar almış ve yeniden toplanmış olduğunu belirtir.
==> Düz bir zeminde otomobile farklı açılardan bakın, her hangi bir yöne yatıklık var süspansiyon sisteminin pek sağlıklı olmadığını gösterir.www.otogol.com
==> Kaputu açıp, kablo demetlerine ve yağ sızıntılarına bakın.
==> Yağ çubuğunu çekip ucundaki yağı parmaklarınızla ezin, elinize metal parçacıkları geliyorsa motor sağlıksızdır.
==> Motoru çalıştırın, 3-5 dakika gaza basmadan sesi dinleyin.
==> Daha sonra yarım debriyaj gaza basın ve egsozdan çıkan dumanı gözleyin, renge bakın. Siyah duman çıkıyorsa, aracın gereğinden fazla yakıt tükettiğini gösterir. www.otogol.com
==> 1. vitese takın, el frenini çekin, yavaşça debriyajı salın ve aracın hareket edip etmediğine bakın, böylece el freni sisteminin sağlıklı çalışıp çalışmadığını test etmiş olacaksınız.
==> Tek seferde 180 derece araçla dönün, eğer rot başlarında sorun varsa sesler gelecektir.

==> Düz bir yolda giderken direksiyonu bırakın ve aracın sağa sola çekip çekmediğini takip edin, böylece rot ayarının gerekip gerekmediğini kontrol etmiş olacaksınız.

Biray KORKMAZ

Otogol.com

ikinci_el_otomobil

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir