Teknoloji

Kule Gergisi Nedir?

on

Kule Gergisi Nedir? Ne İşeYarar

Modifiyeli araçlarda genelde uygulanan gerekli bir yöntemdir. Kule gergileri, amortisör kulelerini karşılıklı olarak tek bir parça halinde birleştirmek için kullanılırlar.

Amortisör Kule Gergilerinin Amacı; sert girilen virajlarda amortisör kulelerinde esnemeler meydana gelir. Bu esnemeleri minumuma düşürmek için kule gergileri kullanılır. Normalde viraja girdiğinizde aracınızın kule gergilerinde esnemeler meydana geldiğinde bir miktar çekiş kaybı ve yol tutuşu zaafiyeti olur. Kule gergileri amortisör kulelerinde meydana gelen esnemeleri önlemek üzere dizayn edildiklerinden, viraj alımı sırasında enerjiyi gücün yüklendiği tek bir kuleden alıp diğer kuleye de iletmek suretiyle paylaştırırlar. Buda jantları dik tutup lastiklerinizin yere daha iyi oturmasını sağlar. Sonuç olarak, viraja girdiğinizde çekiş artar, yol tutuşu düzelir.

Aracınızın jant ve lastiklerini değiştirdiğinizde, kısa-sert-spor yaylar taktığınızda kısaca aracınızın şasisinde değişiklik yaptığınızda kule gergilerini kullanmanız çok yararlı olacaktır. Bu işlemlerden sonra kule gergileri aracınızın yükünü azaltacak, sertleştirecek ve direksiyonunuzu hassaslaştıracaktır. Böylece direksiyonunuz daha hızlı tepki verecektir.

Biray KORKMAZ

Otogol.com

Kule Gergisi Örneği;

Dizayn olarak birden fazla çeşidi vardır, amaç hep aynıdır. Motorun üstünden geçen paralel çift bar iki amortisör başını birbirine bağlamaktadır.

1 Comment

  1. krizmatik

    01 Haziran 2014 at 23:03

    aldığımız ve mevcut aracımızda kullandığımız kule gergilerini sonradan aldığımız araçta kullanabilirmiyiz? yani her arabaya ayarlanabilir kule gergileri varmı?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir