Model İnceleme

2013 BMW X1

on

X serisinin en küçük üyesi X1’in detayları, donanım seviyeleri, motor seçenekleri gibi başlıca özelliklerini sizler için derledik.

xDrive: xDrive dört çeker sistemi BMW X1’e daha iyi çekiş gücü, daha üstün bir denge ve daha fazla güvenlik kazandırır. Örneğin kış koşullarında, sensörlerin otomobilin yoldan çıkmak üzere olduğunu algılamaları durumunda sistem milisaniyeler içinde tepki verir. xDrive akslara dağıtılan güç miktarını ayarlayarak, önden ve arkadan savrulma tehlikesini anında ortadan kaldırır.Sistem buzlu ve karlı zeminler de dahil olmak üzere her türlü zeminde, hem çekiş, hem de çekiş dengesinde fark edilir bir güç artışı sağlayarak BMW X1’in gücünü tam anlamıyla kullanabilmenizi sağlar. İster keskin virajları dönerken, ister yokuşta kalkış yapmaya çalışırken veya kaygan zeminle başa çıkmaya uğraşırken olsun, yola en uygun oranda güç uygulanır.

Performans Kontrolü: Modern otomobillerde, aynı aks üzerindeki tekerlekler birbirine diferansiyelle, yani bu uzunluk farkını telafi eden özel bir aktarım sistemiyle bağlıdır. BMW Performans Kontrolü, motor gücünü değiştirmek ve gerekirse frenleme kuvveti uygulamak suretiyle bu bireysel kontrolü bir adım öteye taşır: Dıştaki tekerlekler daha fazla, içteki tekerlekler daha az tahrik gücü alırlar ve böylece dördü de maksimum yol tutuşuna sahip olur. BMW X1 daha fazla dinamizm ve güvenlik için pratik olarak virajın içine doğru yatar.

Servotronic: BMW X1 xDrive modellerinde bulunan Servotronic elektrik destekli direksiyon, her durumda en ideal direksiyon tepkisini sağlar. Servotronic mevcut hıza bağlı olarak, direksiyon desteğini sürüş durumuna uygun olarak ayarlar. Örneğin yüksek hızlarda güvenli bir yönlendirme sağlamak amacıyla hassas ve direkt bir tepki gerekliyken, keskin virajlarda ve park manevraları sırasında çevikliğin en üst düzeye çıkartılması için yumuşaklık ve konfor gerekir.

Dinamik Çekiş Kontrolü: BMW X1’in Dinamik Çekiş Kontrolü (DTC) özelliği, tekerleklerin patinaj yapma toleransını yükselterek gevşek çakıl zeminlerde ve karda çekişi artırır.Ön tekerleklerin kara saplanması ve doğru bir şekilde dönememesi halinde, arka tekerleklerin de kaymaya meyillenir. Bu sırada devreye giren DSC, motor çıkışını değiştirerek ileri hareket için gereken güç düşürür. Bu gibi durumlarda DTC’ye geçmek güç kaybı yaşanmadan çekiş artıracağından olumlu bir etki yaratır. DTC, sınırları aşmaktan korkmadan sınırlarda yol almanıza olanak verir. Her türlü yüzeyde en uygun çekişi sağlamak için tahrik alan tekerleklerin patinajını artırır. Bu da DSC sisteminin geri planda kalarak, BMW X1’in hareketinin tamamen sürücü tarafından kontrol edilmesine olanak verir. Daha sportif bir sürüş tarzını tercih eden sürücüler, DTC’yi daha kontrollü patinaj veya “drift” hareketi için aktif hale getirebilir.

ECO PRO Modu: Opsiyonel ECO PRO Modu, verimli bir sürüş stili geliştirmeniz konusunda sizi destekler. ECO PRO düğmesiyle bu düşük tüketim sunan modu seçtiğinizde, akıllı sistem devreye girer ve kişisel sürüş stilinize bağlı olarak yakıt tüketimini düşürmenize yardımcı olur. ECO PRO Modu, tüm unsurların maksimum verimlilik doğrultusunda çalışmasını sağlar. Gaz pedalı ve vites kutusu parametreleri ile vites değiştirme noktaları optimize edilir ve ısıtma / klima stratejisi de daha verimli olacak bir şekilde uyarlanır. Klimanın etkisi veya kişisel sürüş stili gibi işlevler aracılığıyla ECO PRO Modunun enerji tüketimini aktif olarak nasıl azalttığı Control Display’de gösterilir. Ayrıca ECO PRO Info daha verimli bir sürüş için ipuçları verir. Hangi tasarruf potansiyellerinin kullanılacağı konusunda karar tamamen sürücüye, yani size aittir. ECO PRO Info önerilerine uygun hareket edilmesi, yakıt tüketiminde %15’e* varan düşüş elde edilmesini mümkün kılar. Araç içi bilgisayarda gösterilen Ekstra Menzil değeri, kazanmış olduğunuz kilometrelerin tam sayısını gösterir.

Ve bunların dışında artık bir çok modelde görebileceğimiz verimlilik donanımları; Otomatik Start / Stop işlevi, Fren Enerjisi Geri Kazanımı, Vites Değiştirme Göstergesi, Sekiz ileri otomatik Steptronik vites, Elektrik Destekli Direksiyon gibi donanımlarda mevcut.

Teknolojik açıdan da oldukça donanımlı olan X1’de; Dynamic Cruise Control, Navigasyon sistemi Professional, Arka Görüş Kamerası, iDrive, BMW Servis, PlugIn, Bluetooth Ofisi…

Türkiye’de X1 Motor Seçenekleri ise şu şekilde;

BMW X1 sDrive16i:

Silindir hacmi (cm3): 1598

Güç (bg): 143

Tork(nm): 220

Şehir içi (lt/100 km): 9.2

Şehir dışı (lt/100 km): 6.2

Ortalama (lt/100 km): 7.3

Hızlanma 0 – 100 km/sa (sn): 9.7

Ağırlık (kg) EC: 1570

BMW X1 sDrive20d:

Silindir hacmi (cm3): 1995

Güç (bg): 184

Tork(nm): 380

Şehir içi (lt/100 km): 6.1

Şehir dışı (lt/100 km): 5.1

Ortalama (lt/100 km): 5.4

Hızlanma 0 – 100 km/sa (sn): 8

Ağırlık (kg) EC: 1660

X1’iniz tercih ederken Line ve paket tercihide yapabiliyorsunuz. Bu paketler iç ve dış görünümde ciddi anlamda farklılıklar içeriyor.

BMW xline, BMW Sport Line, M Spor Paketi seçenekleri mevcut.

2013 BMW X1 Fiyat Listesi: (06.05.2013 tarihli)

BMW X1 sDrive16i: 100.708 TL

BMW X1 xDrive20d: 139.865 TL

İçerik BMW Türkiye resmi web sitesinden derlenmiştir.
 
 
 
YouTube Preview Image
YouTube Preview Image

 

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir