Model İnceleme

2013 Peugeot 2008

on

Peugeot 2008 modeli ile B segmentinde yepyeni bir otomobil arzı yaratıyor. 2013 yılının bahar aylarında Avrupa pazarında, yaz sonunda ise Türkiye pazarında satışa sunulacak olan bu yeni model, 208 ile başarılı şekilde başlatılan ürün atağı dinamiği içinde yer alıyor. Yeni Peugeot 2008, 1.2L VTi 82hp, 1.6L HDi 92hp ve 1.6L VTi 120hp olmak üzere 3 motor seçeneği, manuel ve otomatik versiyonları ile Türk tüketicisinin beğenisine sunulacak.

Peugeot kullanımı kolay, heyecan veren ve benzersiz bir sürüş deneyimi sunan ilk kompakt şehir SUV modeli ile birçok yeniliği hayata geçiriyor. Markanın yenilikçi bir sürüş mahalli stratejisini teyit eden küçük direksiyon simidi ve göz hizasına konumlandırılan gösterge paneli dikkat çekiyor. Park manevralarını otomatik hale getiren Park Assist donanımı şehir içindeki yolculukları kolaylaştırmak için 2008’in kompaktlığından yararlanıyor. Peugeot’nun yürüyen aksam konusunda genel kabul gören uzmanlığı ile garanti edilen keyifle eş anlamlı dinamik sürüş özelliği sunuluyor. Yol tutuş özellikleri, koruma aksamları ve Grip Control çekiş sistemi sayesinde bildik yollardan çıkma özgürlüğü yaşatıyor.
Uluslararası bir konsept

Bütün kıtalarda, dünya değişiyor, gittikçe daha fazla kentli hale geliyor. Yeni nesil kentli kuşak şehri hem seviyor, hem de ondan kaçmaktan hoşlanıyor. Dinamik, esnek şehirliler durmadan bir yaşam biçiminden diğerine geçiyorlar. Hangi kıtada yaşarlarsa yaşasınlar, günlük yaşamlarını kolaylaştırmak ve canlandırmak için kendi imajlarına uygun ürünler arıyorlar.

Bu saptamadan yola çıkan Peugeot iddialı hedefleri olan bir şartname hazırladı. ‘Crossover by Peugeot’ benzersiz bir sürüş deneyimi ile güçlü tasarımı ve kullanım avantajlarını bir araya getiriyor. Amaç bu DNA’yı dünya müşterilerine yönelik bir modelin üç farklı coğrafi bölgede tasarlanmasına dahil etmek oldu. Avrupa’da satışa sunulan 2008’ler Fransa’da Mulhouse fabrikasında üretilecek.

Uzunluğu sadece 4,16 m ve genişliği 1,74 m olan 2008, binek modellerin heyecan verici sürüş özelliği ile SUV’ların sağlamlığını, iç mekan genişliği, modülerliği ve konforu ile her anın keyfini yaşamaya davet eden kabinle benzersiz şekilde birleştirerek yenilik yapıyor. Gerek şehir içinde gerekse uzun yolda konfor sunan 2008 Grip Control çekiş sistemi sayesinde şehir dışında da tam güven içinde yol almayı biliyor.

« Müşteriler tasarım, sürüş keyfi, işlevsellik ve kalite arıyorlar. Fransa, Çin ve Brezilya’daki ekipler bunları 2008’in DNA’sı yapmak üzere birlikte çalıştılar ! »

Brigitte Courtehoux, 2008 Proje Direktörü

 

Yeni bir pazar segmentinde benzersiz tasarım

2008 küçük otomobiller segmentinde hacimli araçların standartlarını yeniden tanımlıyor. İlk bakışta yenilikçi olduğu görülen bu yeni model, farklı dünyaları bir araya getirmeyi başarıyor. Güçlü tasarım tercihi, pratiklik, hacim ve sürüş deneyimine öncelik veren özgün kimliğini dışa vuruyor.

“2008, müşterilerin beklentilerini karşılayan ve ayrıca onlara değer kazandıran bir stil sunmak üzere farklı dünyaları, kültürleri bir araya getirmeyi bildi.”

Gilles Vidal, Peugeot Tasarım Direktörü

“2008’in yaratılması bizim için gerçek bir meydan okuma ve tasarım anlamında iddialı bir sınav oldu. Fakat daha tasarım aşamasında tüketiciye sunmak istediğimiz araç hakkında çok belirgin bir fikrimiz vardı. Tasarım öncesi doğan tarz seri üretime kadar büyük bir değişiklik gerektirmedi. Böylece ilk çizimlerin doğru olduğunu görmüş olduk.”

Eric Dejou, 2008 Tasarım Sorumlusu

Yüksek konumlanan 2008 “Mud&Snow” tipi lastikler ve 17’’ özel tasarım jantlar üzerine duruyor. Kemerli çamurlukların özel formu bir yandan 2008’e zemine oturuyormuş görüntüsü verirken, aynı zamanda araca hafiflik kazandırıyor. Siyah renkli tamponlar ve marşpiyeler, ön ve arka kızaklar ve paslanmaz çelikten yan çıtalarla tamamlanarak kaportayı koruyorlar.

2008’in ön yüzü markanın tasarım kodlarını benimsiyor. Her türlü fazlalıktan arındırılmış ve birbirlerine en yakın şekilde birleştirilmiş bölümlerden oluşuyor. Özenle işlenen kaput 2008’in koruyucu kasasının sağlamlık ve hafiflik özelliğini vurguluyor. Gövde içinde biçimlendirilen dinamik görünüşlü ön panjur, hem ince hem de seçkin, ayrıca güçlü ifadesi ile bakışları üzerinde topluyor. Keskin farlar karoser ile işbirliği yaparak adeta bir aslanın gözbebeğiymiş hissini veriyorlar ve ön yüzle bütünleşerek, ona daha özgün, teknolojik ve eşsiz bir karakter kazandırıyor. Otomobilin karakterine özgü bakışı, LED’li gündüz farları ile vurgulanıyor.

Kaput ve çamurluklar aracın koruma ve sağlamlık düzeyini tamamlıyorlar, buna rağmen tam bir hafiflik hissi vermeye devam ediyorlar.

Yeni kompakt şehirli SUV’un çamurluk ve yan panellerinin son derece şık ve gelişmiş tasarımı aracın atletik niteliklerini açıkça ortaya koyuyor. Geniş camlı yüzeyler ve panoramik tavan tüm yolculara geniş bir iç mekan vaat ediyor.

Arka bölüm ise sağlamlık ve dinamizmi şık bir şekilde bir araya getiriyor. Düşük yükleme eşikli bagaj hacminin üzerinde RCZ’ten esinlenilmiş dinamik bombeli bir tavan yer alıyor. Geniş bagaj kapısı karosere sağlam şekilde kenetlenen lambalarla çevrili. Bu lambalar yuvaları içinde hareketli üç pençe şeklinde LED’lerle aydınlatılmış şekilde sanki havada asılıymış gibi duruyorlar.

Tavanın dinamik ve şık hareketi aynı zamanda profili de biçimlendiriyor. Tavanın dalga biçimi arka koltukların tam üzerinden doğarak sanki metal içinde yontuluymuş gibi özel bir dekoru sahneye koyuyor. Şık tavan barları 2008’in dinamizm ve keyif çağrışımlarını tamamlıyorlar.

« 2008 gerçek bir konsept sunuyor, cesur tasarımı yeni Peugeot binek modellerinin zarafet ve dinamizmi ile modern SUV’ların sağlam ve özgür ruhunu ve aynı zamanda küçük tek hacimlilerin çok yönlülüğünü bir araya getiriyor. »

Pierre Authier, 208/2008 gamı Tasarım sorumlusu

Peugeout 2008 Motor Seçenekleri:

== 1.2L VTi 82 Hp, (benzin)

== 1.6L HDi 92 Hp, (dizel)

== 1.6L VTi 120 Hp (benzin) 

*Otomatik ve manuel seçenekler mevcut olacaktır.

Recommended for you

1 Comment

  1. ibrahim göksu 2008 modelin donanımını ve teknik özelliklerini gönderirseniz memun olurum

    29 Ağustos 2013 at 10:17

    aracının hayırlı olsun, yalnız aracın donanımımı ve teknik özelliklerini gönderirseniz sevinirim teşekkürrler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir