Rehber

Yeni Trend Araç Satın Almak Yerine Araç Kiralamak

on

Otomotiv firmalarının en büyük müşterilerinden biri olan araç kiralama sektörü, son dört yılda yaklaşık olarak yüzde 60 oranında büyüme kaydederek sektöre yeni bir soluk getirdi. Geçmişte İstanbul, Ankara, İzmir gibi belli başlı şehirlerde popüler olan araç kiralama hizmeti, son yıllarda Trabzon, Adana, Sivas gibi Anadolu’nun farklı şehirlerinde de tercih edilir hale geldi. Sektörel araç kiralamanın yanı sıra bireysel kiralama da bu büyümenin dinamiklerini oluşturdu.  Peki, insanları araç ya da filo kiralamaya yönlendiren etkenler neler?

Sektörel ya da operasyonel araç kiralama dediğimiz şirketlerin araç fiyatlarını öğrenip araç satın almak yerine filo kiralaması, son yılların yükselen trendlerinden biri. Yakın zamana kadar yalnızca uluslararası ve büyük ölçekli firmaların faydalarından haberdar olduğu operasyonel araç kiralama hizmetinden günümüzde orta ve küçük ölçekli işletmeler fazlasıyla haberdar durumda. Firmaları araç satın almak yerine kiralamaya yönlendiren birçok etken var. Doğrudan ve dolaylı yollarla verimliliği, kaliteyi, performansı ve karlılığı etkileyen araç kiralama hizmeti, sağladığı avantajlar sayesinde bilinirliliğini artırarak pastadaki payını büyüttü.  Central oto kiralama şirketi, filo kiralama hizmetinin avantajlarını beş maddede bu şekilde özetliyor:

– Filo kiralama hizmeti süresince ödediğiniz sabit kira sizi sürprizlerden korur ve sağlıklı bütçe yapmanızı sağlar.

– Değişen ekonomik koşullar, politik kararlar, üretici kampanyaları, pazardaki arz talep dengesi ya da ikinci el fiyatlarını takip etmek zorunda kalmazsınız. Tüm bu değişkenlerin finansal risklerini sizin yerinize araç kiralama firmanız üstlenir ve süreci takip eder.

– Aracı satın almak yerine kiraladığınızda aylık olarak yalnızca aracın değer kaybını bedeller dahilinde ödersiniz. Satın aldığınızda ise aracı satana kadar tüm bedeli finanse edersiniz.

– Kiraladığınız aracın bedelinin faturalarını vergi indirimine tabi tutabilirsiniz. Araç defter değeri ile gerçek satış değeri arasındaki farklar nedeni oluşturacak vergi farkını araç kiralama firmanıza devredersiniz.

– Filonuzun yönetimini devrettiğinizde tüm bürokratik, operasyonel ve teknik işleri de devretmiş olursunuz. Araç yönetimi için kadro oluşturmak ya da çalışanlarınıza ilave sorumluluk vermek gibi bir yüke girmezsiniz. Maliyet tasarrufunun yanı sıra iş gücü ve zaman tasarrufu da yapmış olursunuz.

Central  araç kiralama gibi sektöre yön veren ve uluslararası firmaların çözüm ortağı olan araç kiralama şirketleri, sağladığı bu avantajlarla ivmeyi yükseltmeye devam edecek gibi görünüyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir