Rehber

Türkiye’de otomobil fiyatları nereye gidiyor?

on

Son aylarda, özellikle Ocak 2014’den itibaren bir çok otomobil severin, aktif olarak otomobil piyasasını takip eden kullanıcıların rahatsızlık duyduğu ortak konu. Türkiye’de otomobil fiyatları ne kadar daha artacak, piyasa ne zaman buna dur diyecek.

Artık uçuk yakıt fiyatlarıyla araba binmeye toplum olarak alıştık. Şikayet edip isyan eden de kalmadı desem yeridir. (Tecavüz kaçınılmaz ise zevk almaya bakacaksınız mantığı sanırım.) Yüksek yakıt fiyatlarını yeni yeni sindirmeye başlar iken, son bir yıldır otomobil fiyatları da inanılmaz şekilde artmaya başladı. 

2013 yılı son çeyreğinde sıfır otomobil alanlar şuan bu araçlarını en az 5.000 TL kar ile satabilirler, tabi sattıktan sonra bir daha aynı aracı alabilirler mi tabi ki alamazlar! Aslında ederi çok daha düşük rakamlar eden bu otomobillere bu kadar uçuk rakamlar ödemekten kimse rahatsızlık duymuyor mu? Demek ki duymuyor ki şuan VW, Toyota gibi markalardan araba almak için 4-6 ay arası sıra beklemek zorundasınız. ( Kendi isteğinize göre sipariş verirseniz.) 

Özellikle 2014 Ocak ayında arttırılan vergilerden sonra Türkiye Otomobil Pazarı, beklediğim tepkiyi ya da cevabı verdi. Türkiye Otomobil Pazarın’da %24 daralma oldu. Haziran ayında ise yeni vergi artışları söylentileri şimdiden ortada dolaşmaya başladı.  Asıl merak ettiğim konu eğer haziranda bir zam daha gelir ise Türkiye’de Otomobil Pazarı daha ne kadar daralacak ve Türkiye’deki otomobil distribütörlerinin buna bir itirazı olacak mı? Ya da otomotiv sektörünü olası bir kriz mi bekliyor… 

Yukarıda özetlediğim durumu örneklemek gerekirse; 2008’de full ve dizel bir Astray’ı 50.000 TL rakamlara satın alabiliyorken artık bu rakam 92.000 TL civarında. Olayın vahimliğini daha iyi görebilmek için zaman aralığı daha da daraltalım; 2013 Aralık ayında Mitsubishi ASX 54.000 TL’ye satın alınabilirken şuan ASX’in fiyatı 68.000 TL. Arada ki fark 14.000 TL. Türkiye’de ki memur maaşının ortalama 2.500 TL olduğunu var sayarsak, bir memurun 5 ay daha fazladan çalışması gerekiyor. Çok acı bir durum.

Şuan bu durumdan memnun olanlar elbette var; oto galericiler. Yukarıda hesapladığımız farkı ödemek istemeyen insanlar az kullanılmış aynı modelin ikinci ellerine yönelmekte. 

Sonuç olarak, Türk Toplumu olarak güçlü motor ve yüksek donanıma sahip otomobillere binmek bizim hakkımız maalesef değil. Bu yazıyı yazmamda ki asıl amaç, bu durumdan şikayetçi olan kullanıcıların da yorumlarını okumak. Lütfen sizde düşüncenizi aşağıda ki yorum kısmından bizimle paylaşın!

4 Comments

 1. adem

  14 Ocak 2015 at 21:12

  oto kiralama firma sahibiyim..aslında bu durum benim lehime gelişen bir durum olmasına rağmen tabiki halkımız düşünürsek çok acı bir durumla karşı karşıyayız zengin istediği gibi at koştururken gariban malesefff ezilen taraf…banka kredisiyle ekonomik bir araba almak isteyen bir vatandaşımız bundan 4 sene önceki bir ev fiyatıyla araba almak zorunda kalıyor çok çok çok acı….

 2. Biray

  12 Mayıs 2014 at 16:43

  Durmuş kardeşim,

  İyi söylüyorsun alırım ikinci eli, yoluma bakarım demekle fakat dün İzmir oto pazarında 2001 model Clio’ya 18.000 TL para istediklerine şahit oldum. Biraz insaf.

 3. durmuş

  06 Mayıs 2014 at 19:41

  Alırım ikinci el yoluma bakarım baba bu şartlarda yapcak bişey yok

 4. Anıl

  06 Mayıs 2014 at 19:34

  volkswagen – halk otomobili demek … 68 000 tl’cik fiyatlı az yakan dizel “halk otomobili” satanlar ve alanlar var bu ülkede… Gerisini siz düşünün … Bu arada benzin 5 , mazot 4.30 tl… Hamdolsun…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir