Rehber

Kasko Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

on

Kasko Sigortası hakkında bilmeniz gerekenler

Araç sahibi olanların olası bir hasar ve kaza riskine karşı aracını güvence altına almak için Kasko sigortası yaptırması şart. Kasko poliçeleri belirli risklere karşı farklı sigorta teminatları sunuyor. Bu noktada ihtiyacınıza uygun teminatları belirleyip ona göre kaskonuzu yaptırmanız önemli.

Sizler için kasko sigortasının sunduğu ana ve ek teminatları bir araya getirdik.

  1. Ana teminatlar
    Kasko sigortası teminatları sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterse de hepsinde ortak olan belli başlı teminatlar bulunmaktadır.

Çarpma-Çarpılma Teminatı: Araç hareket halinde veya hareketsizken, araca herhangi bir cismin çarpmasıyla aracın zarar görmesi sonucu ortaya çıkabilecek maddi zararları karşılar. Ayrıca aracın başka bir cisme çarpması, devrilmesi, yuvarlanması gibi kazalar sonucu meydana gelecek hasarları da güvence altına alır. Üçüncü kişilerin kötü niyet veya şakayla yaptığı bir hareket sonucu oluşan maddi zararlar da karşılanır.

Yangın Teminatı: Bir kaza sonucunda meydana gelen yangın ve infilakın sebep olduğu maddi zararları karşılar.

Hırsızlık Teminatı: Aracın çalınması, çalınmaya teşebbüs ve araç üzerindeki radyo, telefon ve benzeri aksesuarların çalınması sonucunda oluşabilecek zararları karşılar.

  1. Kasko Sigortasında Bulunan Ek Teminatlar
    Poliçenizi seçerken isteğinize göre kasko sigortası ek teminatlarını da ilave edebilirsiniz. Ek teminatlar sayesinde aracınızı farklı durumlarda oluşabilecek hasarlara karşı maddi güvence altına alabilirsiniz.

Enflasyon Teminatı: Aracın değeri artması durumunda enflasyondan korunma güvencesi sağlamaktadır.

Ferdi Kaza Teminatı: Küçük bir prim ödeyerek vefat ve sakatlığa karşı kendinizi ve yakınlarınızı güvence altına alabilirsiniz. Herhangi bir kaza sonucunda araçta bulunan yolcuların vefat etmeleri durumunda kanuni varislerine tazminat ödenirken, sakat kalmaları durumunda kendilerine ödeme yapılır.  Ferdi kaza teminat bedeli 1 milyar ile 10 milyar arasında değişebilir.

Ferdi kaza Deprem Teminatı: Deprem sonucu oluşabilecek bir kazada yolcuların sakat kalması halinde sakat kalan kişiye, vefat etmeleri durumunda kanuni varislerine tazminat ödenir.

Eskime Payı Düşmeme Teminatı: Bu teminat sayesinde aracınızın hasar nedeniyle tamir edilmesi durumunda değiştirilmesi gereken eski parçalar için ek prim ödemezsiniz. Aksi takdirde aracınızın yaşına bağlı olarak hasarınızdan kesinti yapılabilir.

Yardım Hizmet Paketi Teminatı:Elektrik arızası, yangın, mekanik bir arıza, hırsızlık ve kaza sonucunda aracın çalışmaması durumunda, araç ve içindeki yolcuların gerekli yardım hizmeti alabilmeleri sağlanır.

Hukuksal Yardım Teminatı: Bu teminat, bir kazaya karıştığınız takdirde araca bağlı veya sürücüden kaynaklı hukuki anlaşmazlıklar sonucu ortaya çıkan hukuki giderleri kapsama altına alır. Kasko sigortanız, bütün işlem masraflarını ve sürücünün serbest bırakılması için gerekli olan kefalet ücretini borç olarak verir.

Grev, Lokavt, Kötü Niyetli Halk Hareketleri ve Terör Teminatı: Grev, ayaklanma, terör gibi halk hareketleri sonucunda aracınızda oluşabilecek zararları güvence altına alır. Terörün sebep olabileceği maddi zararları düşündüğümüzde bu teminatın önemini bir kez daha anlıyoruz.

Sel/Su Baskını Teminatı: Bu teminat ile sel ve su baskınları sonucu aracınızda oluşabilecek zararları ile karşılayabilirsiniz. Alt yapı sorunlarından ötürü cadde ve evlerin sıkça su baskınına uğradığı ülkemizde bu teminat oldukça önem taşır.

Deprem ve Yanardağ Püskürmesi Teminatı: Deprem ve yanardağ püskürmesi sonucunda aracınızda meydana gelebilecek zararları karşılar. Ara ara depremin gerçekleştiği ülkemizde bu teminat oldukça önemlidir.

Tüm bu teminatları göz önünde bulundurduğumuzda Kasko sigortası, kaza sonucu aracınızın hasar görmesi durumunda en büyük destekçiniz oluyor.

Sigorta şirketlerinin araç marka, model ve yaşına göre verdiği fiyatlar değişiklik gösteriyor. Aynı teminatlara sahip kasko sigortalarında sigorta şirketlerinin sunduğu maksimum ile minimum primler arasında ortalama fark 704 TL’ye çıkıyor. Araç bedelleri yükseldikçe bu miktar artıyor. Doğru bir kasko sigortası seçimi ise araç sahiplerine ortalamada %33 avantaj olarak yansıyor.

Eğer hala trafik kasko sigortanız yoksa, farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini alabileceğiniz, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun araç sigortası seçenekleri için Koalay.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir