Rehber

İnternetten Araç Alır Mısınız?

on

İNTERNETTEN ARAÇ ALIR MISINIZ?

Türkiye’de hem internet pazarı, hem de otomobil pazarı hızla büyüyor. Özellikle ikinci el oto pazarı, sıfır araç satışındaki daralmanın aksine 2013 senesine oranla %8,6 artış gösterdi. 2015 de ise bu rakamın çok daha fazla artması bekleniyor.

Amerika’da, silikon vadisinde çalıştığı yıllarda sıfır ve ikinci el otomobil satışı yapan internet siteleri ile yakından ilgilenen ve Türkiye’de hem internet hem de otomobil pazarındaki bu hızlı değişimi gören kadın girişimci Yonca Zaimoğlu, Türkiye’ye döndükten sonra ortakları ile beraber başarılı bir girişime imza atmış ve 9.12.2013 yılında oto.net kurulmuş. Girişimin internet sitesi https://oto.net/

oto.net bir PROJECTZ Grup girişimi. Kuruluşundan bu yana sadece 1.5 sene geçmiş olmasına rağmen elde ettiği satış rakamları, bu girişimin sektörde geçici olmadığını gösteriyor. oto.net, ilk zamanlarda sadece B2B satış yaparken,22.Ekim.2014 den beri B2C ve C2C satışlara da yönelmiş. B2B de şirketlere, araçlarını galerilere pazarlayacak güvenli bir ortam sunarken, B2C de son kullanıcıyı hedeflemiş. C2C de ise tamamen müşteriden müşteriye satışlar gerçekleşiyor.

Site kuruluşunun 6.ayında 2500, 1.yılında ise 5000 aracın el değiştirmesine aracılık etmiş. Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü online ihale düzenliyor. Bu ihaleler açık arttırma, kapalı teklif ve hemen al seçenekleri ile müşterilere sunuluyor. Özellikle hemen al seçeneği ile araçlar ihale süresini beklemeden, hızlı bir şekilde satın alınabiliyor. Bugün sitede 49 saniyede 1 araç el değiştiriyor ve günde ortalama 20 araç teslim ediliyor. İlk ihalesinde 5 galerinin bulunduğu ve sadece 16 aracın satıldığı düşünülürse bugün, yıl sonu itibariyle hedeflenen 2500 üye ve ortalama haftalık 700 müşteri katılımlı ihaleler, gerçekten bir başarı öyküsü gibi görünüyor.

Sitede ayrıca B2B müşterilerine yönelik çeşitli avantajlar sağlamak için otopuan uygulaması da var. Bugün üyelerinin %40 İstanbul dışından ve bu üyeler satışların %35 ini gerçekleştiriyorlar.

Sitede marka ayırımı yapılmadan ticari ve binek bütün araçlar satılıyor. ODD verilerine göre; 2014 ithal marka araç satışında 14.972 adet ile 2.sırayı alan, sitede de en popüler aramalarda yine 2.sırada bulunan Opel marka araçlara buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir