Rehber

Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında Bilgiler

on

Allianz, zorunlu trafik sigortası hakkında bilgiler veriyor

Dünyanın önde gelen sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz, araç, ev, sağlık, seyahat gibi pek çok sigorta seçeneği ile hayatımızı güvence altına alıyor. Araç sigortalarıyla sürücüleri büyük bir yükten kurtaran Allianz, araç sahiplerinin trafik sigortası hakkında merak ettiklerini yanıtladı.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk ( Trafik ) Sigortası nedir ?

Trafik sigortası, motorlu aracın hareket halindeyken kusurlu olarak üçüncü şahıslara verdiği zararları karşılamaktadır. Maddi zararların yanı sıra kazada yaralanan veya zarar gören kişilerin tedavi giderlerini karşıladığı gibi, sakatlık ve vefat halinde destekten mahrum kalanlara tazminat verir.

Trafik Sigortası Kapsamında Tedavi Giderleri Karşılanır mı?

2011 yılının Şubat ayında yürürlüğe giren yasayla trafik kazalarında zarar gören kişilerin tüm tedavi masrafları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ‘nun sorumluluğuna verilmiştir.

Trafik kazası sonucu yaralanan herhangi bir kişinin tıbbi malzeme ve ilaç harcamaları dahil tüm tedavi giderleri SGK tarafından karşılanmaktadır. Sigorta şirketinin bu konuda yükümlülüğü yoktur.

Trafik Sigorta poliçesi araçta oluşan hasarı karşılar mı?

Trafik sigorta poliçesi, sadece aracın kullanımından ötürü üçüncü şahıslarda oluşan maddi ve bedeni zararları kapsar. Araçta oluşan hasarları karşılamaz.

Trafik Sigortasının teminat limitlerini kim belirler ve ne zaman değişir?

Trafik Sigortasının teminat limitleri, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmekte olup kullanım şekline göre her yılbaşında yenilenir.

Trafik sigortası poliçemin vadesi bittiği halde yenilemezsem ne olur?

Araç sahipleri sigortanın sözleşme süresi bittiğinde trafik sigortasını yenilemek durumundadır. Araç işleten, sigorta sözleşmesinin bitiminden 30 gün içerisinde sigortasını yenilemezse, bir sonraki primi % 5 artar. Her 30 gün için %50 ile sınırlı olmak üzere primine % 5 ilave edilir.

Ayrıca trafik polisinin kontrolünde trafik sigortanızın bulunmadığı anlaşılırsa, aracınız trafikten alı konur ve para cezasına tabi tutulursunuz.

Motorlu Kara Taşıt Araçları İhtiyari Mali Sorumluluk sigortası manevi tazminat taleplerini karşılar mı?

İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası ile manevi tazminat talepleri ek sözleşme ile teminat altına alınabilir.

Araç sahibi değiştiğinde, Trafik Sigorta poliçesi devam eder mi?

Aracınızı satıp yerine başka bir araç almanız durumunda mevcut poliçe, değişim tarihiyle birlikte son bulur.

Aracın çektiği römork, yarı römork veya çektiği başka bir aracın neden olduğu zararlar, çeken aracın trafik sigortasından karşılanır mı?

Evet, böyle bir durumda oluşan zararlar, çeken aracın trafik sigortasından karşılanır. Fakat römorklar insan taşımak için kullanılıyorsa, bunun için özel şartlar içeren ek bir sorumluluk sigortası ile teminat kapsamına girebilir.

Aracın kayıtlı olduğu il Trafik sigortası priminde etkili midir?

Evet, etkili olabilir. Sigorta şirketleri her bir araç grubu için farklı ücretler belirler. Aracın kayıtlı olduğu il primleri belirleyici unsurlardan biridir. Örneğin İstanbul’da sigorta primleri daha pahalı iken Ordu’da daha uygun olabilir. Araç işletenlerin kayıtlı oldukları illere göre Trafik Sigortası Tarife ve Talimatları‘nda belirtilen oranlarda il trafik hasar yoğunluğu indirimi yapılmaktadır.

Allianz sigorta ile aracınızla yaptığınız kaza sonucu üçüncü şahısların başına gelen maddi ve bedeni zararları güvence altına alabilirsiniz. Allianz’ın trafik sigortası seçenekleri için Allianz websitesiniz ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir