Detailing

Detailing: Jant Temizliği ve Bakımı

on

Geçenlerde detailing ile ilgili konu açıp bu konu hakkında bazı detaylara deyinip direksiyon temizliği, bakımı ve uzun vadede koruma yöntemlerini anlatmıştık.

Otomobillerimizi kimimiz sadece temizler, kimimiz ise bununla kalmayıp adeta aşk ile en ince ayrıntısına kadar bütünleşir ve bundan keyif alırız . İnce ayrıntı demişken bunlardan en önemlilerinden biride jant ve lastik temizliğidir. Jantlar aracın görsel anlamda en dikkat çeken ve otomobili yegane gösteren parçalarıdır. Öyle ki aslında bir çok arkadaşımız belkide basınçlı suyla bu ihtiyaçlarını gidermektedir. Bu yazımız daha çok kendi imkanlarıyla bu işi halledenleri ve bunu zevkle yapanları ilgilendirecektir. Eğer sizde jant ve lastiklerinizin iyi görünmesinden ziyade gerçek anlamda temiz olmasını istiyorsanız hadi başlayalım.

Aslında kullandığımız oto şampuanları, jant temizliğinde de aynı görevi görmektedir. Lakin hepimiz biliyoruz ki jantlar otomobillerimizin en çok kirlenen ve demir, balata tozu vs en çok maruz kalan parçalarıdır. Bu yüzden kullandığımız ürünler tüm bunların hakkından gelmeyebilir ve aşırı kuvvet uygulayarak jantlarda deformasyona sebep olmamıza neden olabilir.

Kullanmamız gereken ürünler; jant fırçaları, süngerler ve uygun ph değerine sahip jant ve lastik temizleyiceler olacaktır. Ama genellikle bir çoğumuz bu ürünleri internetten çokta araştırmadan temin etmekteyiz. Piyasada jant ve lastik temizleyici adı altında bir çok ürün bulunmaktadır. Benim fikrim jant-lastik bakımını ayrı ayrı düşünerek herbirine amacına uygun ürünleri almaktır. Bunlara ek olarak farklı alaşımlarda ve dokusal olarak oldukça fazla çeşitte jantlar kullanıyoruz. Hangi ürün çeşidi bizi ilgilendiriyor bu önemli. Örneğin; krom jantlara sahip bir kullanıcının buna uygun temizlik ve parlatıcı ürün kullanması gerekmektedir.

Dikkat etmemiz gereken önemli nokta, jant temizleyici ürünü aracın genel temizliğinden önce hatta ilk olarak kullanmaktır. Ürünü kirli jantımıza iyice uygulayıp bir süre kirlerin çözünmesini beklemeliyiz.Gerekirse jant fırçası veya sünger ile yardımıyla bu işi kolaylaştırabiliriz. Otomobili yıkadıktan sonra çıkmayan lekelere tekrar uygulayıp bez yardımıyla bu işe noktayı koyabiliriz.

Geçelim lastik temizliğine. Bu uygulama nisbeten daha kolay ve jant temizliğinden sonra son noktayı koymak için saç traşını olmuş bir delikanlının saçlarına şekil vermesiyle eş değer diyebiliriz. Eğer amacımız sadece parlaklıksa arap sabunu bile bu işi görür. Ezelden beri komyoncu abilerimizin yaptığı gibi. Fakat daha uzun süre parlaklık, lastiğin toz tutmamasını istiyor ve aynı zamanda kılcal çatlaklara karşı koruma istiyorsanız arap sabunu ve muadilleri size göre değil. Ama illaki kendi imkanlarımla hallederim diyorsanız. Herhangi bir aktardan 3-5 liraya alacağınız 50ml’ lik bir Gliserini, 1 litre civarı su ile karıştırıp kullanarakta kendinizi şımartabilirsiniz. Ki piyasada ki bir çok üründe Gliserin kullanıyor bunu göz ardı etmemek gerekiyor.

Gelelim aldığımız markalı parlatıcı ürünlerin kullanımına. Yıkama işlemini yaptığınız lastiklere 2 aşamalı olarak uygulamanız yerinde olacaktır. İlk olarak 30 cm mesafeden (gözlerinizi de korumanızda fayda var) uyguladığınız ürünü temiz bir sünger veya ped ile lastiklere yedirmek. 2-3 dakika bekledikten sonra yine aynı mesafeden bu kez silmenize gerek kalmayacak miktarda uyguladığınızda en doğru sonucu verecektir. Böylece lastiğiniz, 2-3 gün parlak ve yağmur çamur görmediği taktirde de 1 hafta boyunca ilk gün siyahlığına kavuşacaktır.

Otomobil temizlik ürünleri denilince genellikle çok yüksek rakamlardan bahsediliyor. Bu da belki bir çoğumuzun hevesle bu işe başlayıp yüksek maliyetlerden ötürü devamlılığı yitirmemize neden oluyor. Bu durumda ise direk piyasada adını duyurmuş ürünlere yönelmektense küçük bir araştırmayla F/P olarak başarılı sonuçlar veren daha uygun ürünleri tercih etmek doğru olabilir.

Unutulmamalıdır ki bu işleri profesyonel anlamda hakkıyla yapan çok fazla marka var. Bizim amacımız otomobil severler olarak sadece, bu işten keyif alarak amatörce yaptığımız uygulamaların en uygun şekilde yapılması konusunda sizlere ince ayrıntılar vermektir.

Emre Günay

Recommended for you

3 Comments

 1. Kemal

  08 Mart 2017 at 19:46

  Çok güzel ve keyifli bir yazı olmuş. Ancak merak ettiğim bir husus var. Sonuçta lastikler için kullandığımız ürünler bir takım kimyasalların birleşiminden oluşuyor. Uzun süreli kullanımda lastik yanaklarının erken çatlamasına sebep olabilirler mi acaba ?

  • Emre Günay

   08 Mart 2017 at 22:41

   Tabi ki bahsettiğiniz gibi çatlaklar oluşmasını istemeyiz. Buna küçük bir risk diyebiliriz aslında. Markalarında bu gibi sonuçları göz ardı edeceklerini zannetmiyorum. Benim düşüncem çok sık kullanılmaması yönünde. Her yıkamada kullanmak yerine daha sık aralıklarla kullanmanın zararı olacağını düşünmüyorum.

  • BirayKorkmaz

   09 Mart 2017 at 01:46

   Sanayi oto yıkamacılarının kullandıkları ilaçlar kolay kolay çatlak yapmıyorsa ya da yapıyorsa uzun vadeli oluyor. En azından yıllardır lastikler çatladı diye rahatsızlık duymadığımı düşünerek, profesyonel ürünler kullanırsak bu sürecin iyice uzayacağını düşünüyorum. Zaten bu üzün süreçte lastik değişim zamanı gelecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir