Model İnceleme

Makyajlı Golf 7 Türkiye’ye Ayak Bastı

on

Bu yazımız, Volkswagen’ in bize mk8 ile sağ gösterip mk7 facelift ile sol vurduğu makyajlı Golf 7′ nin yenilikleri ve yapılan ufak dokunuşlar hakkında olacak.

Bildiğimiz üzere 2012’den günümüze kadar Golf 7’ yi Türkiye yollarında fazlasıyla gördük. Vw üreticeleri, tüm Golf modellerinde olduğu gibi 7. nesilde de satış rakamlarından oldukça bahsettirdi. Bundan çok memnun olacaklar ki makyajlı Golf 7  ile devam kararı alındı. Şu günlerde ise heyecan verici bir video ile yeni Golf’lerin limanlara yanaştığı duyuruldu ve 18 Mart itibari ile Vw yetkili satıcılarında meraklılarının karşısına çıkacağı belirtildi. Bizlerinde merakla beklediği otomobil bakalım ne gibi operasyonlardan geçmiş.

Wv aslında donanım konusunda kullanıcılarını üzen bir yanı yok değil. Bu sebeple beklenen ve istenilen donanımların sınıfındaki araçlara göre sadece opsiyonla alınabiliyor olması ve opsiyonların yüksek fiyatlarda olması kullanıcıları zor durumda bırakabiliyordu. Bu durum çok fazla değişmese de daha güncel ve günümüze ayak uyduran özelliklerin eklediğini belirtmek gerekiyor.

Dış kısımda görsel anlamda artık tamamen led teknolojisi ile donatılmış  far-stop grubu sunuluyor. Bixenon artık yerini Led ön farlara bıraktı. Halojen farlarda sinyal ve gündüz farları Led olacak. Daha önce Highline donanımda yer alan Led ampullü stoplar yerine Tüp Led teknolojisine geçildiğini ve Led aydınlatmalı stop grubunun tüm donanım seviyelerinde standart olduğunu  görüyoruz. Ön-arka tampon tasarımlarında farklılıklar görüyoruz . Bu değişimler Golf’ e daha da sportif bir hava katmış gibi duruyor. Ayrıca makyajla ‘Opak Tornado Kırmızısı’, ‘Opak Karayakut’, ‘Metalik Atantik Mavisi’, ‘Metalik Ateş Kırmızısı’, ‘Metalik Turmerik Sarı’, ‘Metalik Orman Yeşili’ gibi yeni dinamik renk seçenekleri de mevcut. Bunların yanında farklı jant seçenekleri ile koltuk desenlerinde de değişimler görüyoruz. Tüm bu değişimler belkide bize sonraki nesil Golf için de küçük ipuçları veriyor olabilir.

 

İç kısımda ki değişiklikler daha çok teknoloji ile bezenmiş bir premium araç hissi izlenimi veriyor. Tüm ekranların büyüdüğünü ve geliştiğini görüyoruz. Daha önce 5.8 ve 6.5 inçlik dokunmatik multimedya ekranlarını farklı kodlarda görürken şimdi 6.5, 8 ve 9.2 inçlik ekranlara yer veriliyor. Midline Plus, Comfortline, Highline donanımlarda sadece opsiyon olarak alınabilen Discover Pro multimedya sistemi 8 inçten 9.2 inçe yükseltildi ve sesli komut ve el hareketlerini algılayan özellikler dahil edildi. Gelişen bağlantı seçenekleriyle cep telefonlarına kablosuz şarj özelliği de sunabiliyor.  İşte tüm bu geliştirmeler ve highline donanımda standart haline getirilen 12.3 inçlik dijital gösterge paneli (active info display) otomobilin koltuğuna oturduğumuzda bizlere teknoloji ziyafeti vereceğe benziyor.

Görsel ve donanımsal değişimlerin yanı sıra eklenen ‘sıkışık trafik asistanı’ ve ‘acil yardım asistanı’ sayesinde güvenlik ve konfor odaklı sürüş seçenekleri ile kullanabilmek yeni  Golf’de mümkün olabilecek.

Değişen motor seçeneklerine gelecek olursak aslında en sert değişimleri burada görüyoruz. Vw’ nin  ilk yaptığı açıklamalarda 1.4 tsi motorların yerini 1.5 tsi motorların alacağı yine 1.2 tsi motorların yerine 1.0 tsi ve 1.6 tdi ise yerini 1.5 tdi bırakacağı açıklanmıştı. Ancak şuan için ülkemize ilk adım atan Golfler sadece 1.0 tsi, 1.4 tsi ve 1.6 tdi seçenekleriyle sunuluyor. Yapılan açıklamalarda yılın ortalarında, önce 1.5 tsi li daha sonrada 1.5 tdi motorlu Golflerin geleceği belirtildi. Bu durum bundan belkide 4-5 yıl sonra ikinci el bir Golf almak isteyen kullanıcıların kafalarında fazlasıyla soru işareti bırakacak gibi duruyor.

Yeni Golf’ ü ülkemiz yollarında kısa zamanda görmeyi merakla bekliyoruz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 18 Mart‘tan itibaren Vw satıcılarında görebilir ve yeni golf hakkında ki fikir ve düşüncelerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

1 Comment

  1. malatya oto kiralama

    16 Ağustos 2017 at 10:01

    cok güzel bir araba olmuş şık tasarımı gösterişli yapısı ile gözlere hitap ediyor…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir