Otogol.com – Otomobil Bloğu

DSG Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır

Genel, Teknoloji7 Yorum14 Temmuz 201219.722 okundu

DSG Şanzıman teknolojisi nedir, nasıl çalışır ? Sorunları var mıdır, kullanıcılar memnun mudur ? ….

DSG ‘nin açılımına bakacak olursak, Dual Shift Gearbox  Çift Milli Vites Kutusu

Şemada da göreceğimiz gibi, çift debriyaj olduğu gibi motorun hareket verdiği çift dişli mili vardır. Bir milin üzerinde 1-3-5, diğer milin üzerinde 2-4-6-R dişlileri vardır. 1. viteste hareket halindeyken, hareket iletilmeyen 2. milin üzerinde bulunan 2. vites dişlisi yerine takılı vaziyette bekler. Sistem, 2. vitese geçme komutunu aldığında, 2. milin debriyajını  aktif hale getirip aynı zamanda 1. milin debriyajını pasif hale getirir. 2. vites zaten hazır beklediğinden, vites dişlisini yerine takmak için vakit kaybı olmaz, sadece debriyajın bırakılması için bir zamana ihtiyaç vardır ki bu da elektronik kontrol sistemleriyle çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

DSG diye adlandırılan bu teknoloji VW’ de  DSG, BMW’ de SMG dir. Her firma kendine göre bir isim belirlemiştir fakat çalışma prensibleri hemen hemen aynıdır.

VW için DSG : Volkswagen’in geliştirdiği 7 ileri vitesli DSG otomatik şanzıman.
Hem otomatik vitesin konforu hem de manuel vitesin dinamizmi bir arada. Türkiye’de ilk kez Volkswagen tarafından sunulan, patenti de Volkswagen’e ait DSG şanzıman teknolojisi, 300 milisaniyede vites değişimi yaparak, geçişleri hissettirmiyor ve manuel vites performansına erişiyor. Aynı zamanda daha az yakıt tüketimi sağlıyor.

Yaşadığınız sorunları, memnuniyetleri yorum olarak bekliyoruz…

Thanks image fot How Stuff Works…

Etiketler: , , , , , , ,

DSG Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır Hakkında Yapılan Yorumları

 1. ercüment diyor ki:

  bemim taka 2014 vw tdi dsg disel 150 PS golf masallah süper her seyinden memnunum herkesede tavsiye ederim..

 2. ahmet diyor ki:

  ben 2007 model dsg otomatik şanzımanlı wv kedi aldım 4 km.de yol yaptım şimdilik çok memnunum. uzun yolda 1 depoyla 870 km.yol yaptı önceki manuel partner 2,00 motorla aynı yaktı.yakıttanda arabamdanda çok memnunum.vites geçişlerini hiç hissetirmiyor çokta rahat tavsiye ederim.

 3. furkan diyor ki:

  Ben de 2013 polo 1.4 benzinli dsg 7 ileri kullaniyorum dik yokus kalkislarinda arkaya kayma biraz fazla oluo sen gaza nekadar bassanda gec kalkio onun disinda dsg nin spor modu mukemmel sehir icindeki atikligi arac sollarken kalkarken super otesi

 4. Sahin Yorulmaz diyor ki:

  merhaba arabam 2012 model scirocco 45000 km civarında aldım ve DSG sanzuman ama ılk kalkıslarda ısıklarda yokus yukarı cıkıslarda sankı arac manuel arabalarda ayagınızı debrjaydan hızlı cekersınız de araba bı tıtrer durdu duracak gıbı olur sallanır aynen ole oluyo ve ılkten bu kadar cok deıldı ama bu sıralar baya bı cogaldı nerdeyse her durup kalktıgımda yada yokuslara durup cıkmaya calıstıgımda yapıo sanzuman dagılacakmıs gıbı oluyoo tsk ne yapmam gerekıo tsk ederım

 5. berkan diyor ki:

  2013 model seat leon dizel dsg almayı dusunuyorum ancak forumlarda dsg hakkında sorunlar ve sikayetler yuzunden kuskuya dustum. bu konuda ne dersiniz? 2013 modellerde dsg sorunu devam eder mi?

 6. mustafa kemal diyor ki:

  Arabam 2012 model Passat 4500 km de 1.6 otamatik şanzıman.                                                        Bozuk yollarda şagırtı sesi beni rahatsız ediyor.Sanki arabanın altından bir şeyler kopuyor gibi.Bu duruma üzülüyorum tavsiyelerinizi bekliyorum.

  • BirayKorkmaz diyor ki:

   Aracınız oldukça yeni olduğu için böyle bir ses gelmesi çok anormal bir durum. Aracınız muhtemelen garanti kapsamındadır vakit kaybetmeden yetkili bir servise götürmenizi tavsiye ederiz. Alttan alınan bir darbe sebep olabileceği gibi fabrikasyon üretim hatasıda olabilir. Mutlaka yetkili bir servise gitmenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yaz